Altin Yumurta

Yarışma Takvimi

1
18 NİSAN 2022
Kayıt
Başlangıcı
2
7 MAYIS 2022
Kayıt
Bitişi
3
9 MAYIS 2022
Yarışma
Başlangıcı
4
30 KASIM 2022
Yarışma
Bitişi
5
5 ARALIK 2022
Kazananaların
Açıklanması
medal-star

Ödüller

Toplam 81.000 TL (Seksen Bir Bin Türk Lirası)  Nakit para Ödülü.

15.000₺

Yarışmanın sonunda her varlık dağılımı sınıfındaki farklı isimlerdeki birincilere 15.000 TL (On beş bin Türk Lirası) tutarında nakit para ödülü verilecektir.

12.000₺

Yarışmanın sonunda her varlık dağılımı sınıfındaki farklı isimlerdeki ikincilerine 12.000 TL (On iki bin Türk Lirası) tutarında nakit para ödülü verilecektir.

Terimler Sözlüğü

Senaryolar

SENARYO 1

Gençlik ( 20-39 )

Tuna üniversite okurken yarı zamanlı olarak çalışmaya başlayarak, ailesinden harçlık almayı bıraktı. Kazandığı parayı ağırlıklı olarak yazılım, donanım, kıyafet ve seyahatler için harcamaya başladı. İnternetten indirdiği bir bütçe programı sayesinde başta zorlansa da disiplinli…

SENARYO 2

Orta Yaş ( 40-64 )

Doğa işi sebebiyle başkalarına danışmanlık verirken, kendi yatırımlarını da yönetmeyi ihmal etmiyor. 65 yaşına geldiğinde emeklilik vaktinin geldiğini düşünmeye başlıyor. Uzun yıllara dayanan kariyerinin sonuna doğru Doğa makul bir birikime sahip..

SENARYO 3

Yaşlılık ( 65+ )

Ada üniversite eğitimini tamamlandıktan hemen sonra işe başlıyor. Çalışkan ve düzenli biri olan Ada 40 yaşına geldiğinde çalıştığı kurumda yönetici pozisyonuna gelirken, bir de çocuk sahibi oldu. Her zaman tasarruf konusunda bilinçli bir insan olan Ada yıllar içinde artan…

Sık Sorulan Sorular

Yarışmaya nasıl kayıt olabilirim?

Yarışma takviminde belirtilen tarihler arasında mobil uygulama üzerinden yapabilirsiniz. IOS ve Android cihazlar üzerinden Altın Yumurta Üniversiteli Fon Sepetim Yarışması uygulamasını indirip, kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Yarışmaya katılım ücretli midir?

Hayır, yarışmaya katılım ücretsizdir.

Yarışmaya katılmak için kayıt sırasında katılımcıdan hangi bilgiler istenecektir?

Katılımcının kendisine ait edu.tr uzantılı mail adresi, adı ve soyadı, TC kimlik numarası, doğum tarihi, üniversite ile bölümü ve iletişim bilgileri istenmektedir.

Üniversitemin e-posta adresi edu.tr uzantılı değilse ne yapmalıyım?

Bu uzantıya sahip olmayan bir üniversitenin öğrenciyseniz, e-posta adresinizi tarafımıza bildirdiğiniz takdirde istisnai olarak yarışmaya katılabilirsiniz.

Başvuru yaptığım e-posta adresime onay kodu gelmedi, ne yapmalıyım?

Kaydınızı gerçekleştirirken belirlemiş olduğunuz şifre ile giriş yapıp doğrulama e-postasını yeniden göndermeniz gerekmektedir. Doğrulama sonrasında şifremi unuttum tuşu yardımı ile şifreyinizi değiştirmelisiniz.

 

Doğrulama e-postasının istenmeyen ileti klasörüne düşmemesi için e-posta talep etmeden önce noreply@takasbank.com.tr adresini kendi adres defterinize ekleyebilirsiniz. Adres defterinde bulunan kişilerden gelen postalar güvenilir kabul edilir ve istenmeyen klasörüne düşmemektedir.

Doğrulama linki zaman aşımına uğradığında onay kodu olmadan giriş yapmam kaydımı geçersiz kılar mı?

Evet. Doğrulama linkine tıklanması ve onaylanmış olması gerekmektedir. Link zaman aşımına uğramış veya görüntülenememişse, uygulama üzerinden tekrar link talep edilmelidir.

Yarışmada hangi saatlerde işlem yapılabilir?

Katılımcılar, hafta içi ve hafta sonu 14.00- 23.00 saatleri arasında işlem yapabilir.

Fon fiyatları kaçta güncellenmektedir?

Fon fiyatları haftaiçi saat 14.00’te güncellenmektedir.

Sıralama ne zaman güncellenmektedir?

Sıralama ilgili ay sonunda güncellenmektedir, uygulama üzerinden takip edilebilmektedir.

Yarışmada diğer yarışmacılar benim sıralamamı görebilir mi?

Her katılımcı yalnızca kendi varlık dağılım sınıfının veya sınıflarının sıralamasındaki durumunu görebilmektedir.

Fon sepetimde bir ayda kaç defa değişiklik yapabilirim?

Sepet değiştirme veya dengeleme her ay 4 (dört) kez yapılabilecektir. Her değişimde katılımcılar varlık dağılımı kurallarına göre fonlarını yeniden dengeleyebilir.

Yatırımcı değiştirme hakkını kullanmazsa o ayın son iş günü (23.00’te) otomatik dengeleme mekanizması devreye girecek, en son değişiklik yapılan yüzde dağılıma göre portföy yeniden dengelenecektir.

Yarışmada valör hususu dikkate alınacak mıdır?

Yarışmada tüm fonlar aynı gün valörlü olarak işlem görecektir.

Sepet değiştirme ve dengeleme nedir?

Sepet değiştirme: Mevcut fonları satıp yerine başka fonlar koymak demektir. Sepetteki fonları değiştirme beklentilere göre yapılır, piyasanın yükseleceği beklentisi varsa yüksek riskli fonlar alınabilir.

Otomatik Dengelenme: Mevcut fonların oranları limitleri aşabilir, bu nedenle yarışmacılar fon oranlarında değişiklik yapmazsa ay sonunda en son yapılan dağılım yeniden yapılır. Yarışmacının fon portföyü bir önceki dağılımına dönecektir. Dezavantajı piyasa şartlarına göre olabilir.

Örnek: Portföyde 6 adet fon var. A,B,C,D,E  fonlarının oranları %16, F fonu %4 olarak belirlensin. Ay sonunda A fonu %18, B fonu %16, C fonu %20, D fonu %12 ve E fonu %21 olsun. F fonu da çok iyi getirmiş ve oranı %13 çıkmış olsun. O ay yarışmacı hiç bir değişiklik yapmazsa oranı ilk belirlenen oranlara otomatik olarak geri dönecektir. F fonu yine %4 olacaktır. Eğer daha fazla getiri sağlayacaksa yarışmacı daha az yararlanacaktır. Tam tersi de olabilir.

Risk kategorisi neye göre belirleniyor?
Tablo 1: Risk Profil Tablosu
Dönem Gençlik Orta Yaş Yaşlılık
Yaş Aralığı 18-40 41-64 65 - ∞
Varlık Dağılımı Yüksek Volatiliteli Fonlar Orta ve Düşük Volatiliteli Fonlar Yüksek Volatiliteli Fonlar Orta ve Düşük Volatiliteli Fonlar Yüksek Volatiliteli Fonlar Orta ve Düşük Volatiliteli Fonlar
Min. %50 Max. %50 Max. %60 Min. %40 Max. %10 Min. %90
Tablo 2: Yatırım Fonu Türleri
Yüksek Volatiliteli Hisse Senedi Şemsiye Fonu Kıymetli Madenler Şemsiye Fonu Katılım Şemsiye Fonu Türü’nde Fon Unvan Tipi “Altın” ve “Gümüş” ve “Kıymetli Madenler” olanlar
Orta ve Düşük Volatiliteli Fon Sepeti Şemsiye Fonu Değişken Şemsiye Fonu Karma Şemsiye Fonu Katılım Şemsiye Fonu (Fon Unvan Tipi “Altın” “Gümüş” ve “Kıymetli Madenler” olanlar hariç) Borçlanma Araçları Şemsiye Fonu Para Piyasası Şemsiye Fonu
Kapsam Dışı Serbest Şemsiye Fonlar
Yatırım fonuna yatırım yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

- Risk Düzeyi

Yatırım fonuna yatırım yaptığınızda bir risk aldığınızı unutmayın. Çünkü fon tarafından alınan menkul kıymetlerin değeri artabileceği gibi düşebileceği için yatırım yaptığınız anaparanın bir kısmını kaybedebilirsiniz. Ancak her yatırım fonunun riski aynı düzeyde değildir. Yatırım fonlarını kendi içlerinde daha riskli ve daha az riskli olarak ayırmak mümkündür.

Bunun için kullanılabilecek en önemli ölçü yatırımcı bilgi formunda yer alan risk değeridir. Diğer yandan genellikle potansiyel olarak yüksek getiri, yüksek kayıp yani yüksek risk demektir. Riskli fonların kaybettirme ihtimali daha yüksek olmakla beraber, piyasaların iyi gitmesi durumunda diğerlerine göre daha yüksek oranlarda kazandırmaları da mümkündür. Bu nedenle farklı risk düzeyleri arasında tercih yaparken daha fazla kazanabilmek için kaybetme riskini ne kadar göze aldığınız önemlidir. Kendinizi bu çerçevede ölçüp yatırım yapacağınız fonu da buna göre seçmelisiniz. Yatırımdan önce ilgilendiğiniz fonun amacının ve riskinin sizinkine ne kadar uyup uymadığına karar vermek için bir yatırım danışmanına danışmanız veya yatırım dergilerini incelemeniz faydalı olacaktır.

Diğer yandan fonları mevduat ile karıştırmamak gerekmektedir. Mevduatta garanti varken yatırım fonlarında herhangi bir garanti yoktur.

 

- Geçmiş Performans

Genel olarak tüm menkul kıymet yatırımlarında özel olarak da yatırım fonlarına yapılan yatırımlarda, geçmiş dönemde o menkul kıymetin ya da yatırım fonunun elde ettiği getirinin gelecek dönemde de elde edileceği yönünde bir garantinin olmadığının tüm yatırımcılar tarafından bilinmesi gerekmektedir. Fonun geçmiş dönemdeki performansından bir fikir edinmekle beraber, bu performansın önümüzdeki dönemde tekrar yakalanmasının garanti olmadığını unutmamak gereklidir. Ayrıca, fon performansını karşılaştırmak üzere kendisine karşılaştırma ölçütü belirlemiş olan fonlar performans sunumlarını KAP’ta ve kolektif yatırım kuruluşlarının internet sitesinde yayımlamaktadır.

 

- Gider Oranları

Fonun gider oranları getiri üzerinde olumsuz bir etki yapmaktadır. Ancak bu gider oranı daha yüksek olan bir fon daha kötü bir getiri elde edecek demek değildir. Çeşitli nedenlerle fonların gider oranları değişebilmektedir. Örneğin bir fon portföyü bir kere oluşturup daha sonra fazla alım satım yapmamayı tercih ederken, diğer bir fon daha sık alım satım yaparak günlük fiyat hareketlerinden kazanç sağlamayı hedefleyebilir. Doğal olarak ikinci fon daha fazla alım satım komisyonu ödeyecek ve gider oranı daha yüksek olacaktır. Ancak belki de bu alım satımlarla elde ettiği kazançlar bu giderleri fazlasıyla karşılayacak ve bu fon daha yüksek bir getiriye ulaşacaktır. Yine de yatırım yapmadan önce fonların gider oranları hakkında bilgi edinilmesi faydalı olacaktır.

 

- Öğrenilmesi Gerekenler

Yatırım fonu katılma payına yatırım yapmayı planlayan tasarruf sahipleri aşağıda sayılan konularda yeterli bilgi edinmelidir.

  • Fonun kurucusu ve bu kurucunun yönettiği fonların türü,
  • Fonun portföyünü yöneten portföy yöneticisi,
  • Fonun en yakın tarihli portföy bileşimi ve stratejisi,
  • Fonun yönetim ücreti oranı ve fon toplam gider oranı,
  • Kurucunun fonlarının geçmiş dönemlerdeki performansı ve diğer fonlara göre başarı durumu,
  • Fon katılma paylarının alınıp satılabileceği yerler, işlem saatleri ve alım satım şartları
  • Giriş –çıkış komisyonu olup olmadığı,

 

2021 Yılı Kazananları

1. Senaryo

Mehmet Aydın Boyraz

Yavuz Ulutaş

2. Senaryo

Mehmet Aydın Boyraz

Umut İnanç

3. Senaryo

Muhammet Talha İleri

Mehmet Aydın Boyraz